[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

آیا ماشین لباسشوییتان نیاز به تعمیر دارد ؟

این مقاله به شما کمک می‌کند مشکل ماشین لباسشوییتان را پیدا کرده و خودتان برای تعمیرش دست به کار شوید.

این مقاله به مشکلاتی مانند لرزش ماشین و نشتی می‌پردازد و همچنین دارای دستور‌العملی گام به گام برای ماشین‌هایی که روشن نمی‌شوند، آب کشی نمی‌کنند، پر آب نمی‌شوند و یا نمی‌چرخند، به شما میدهد.

آیا ماشین لباسشوییتان نیاز به تعمیر دارد ؟

ماشین لباسشوییتان کار نمی‌کند؟ شاید خودتان بتوانید بعضی از تعمیر‌ها را انجام دهید!

یک ماشین لباسشویی در واقع یک طشت بزرگ است که مرتبا با آب پر و خالی می‌شود، می‌چرخد تا لباس‌ها خشک شوند و دارای دستگاهی است که محتویات درونش را به بالا می‌اندازد و این عملکرد در ماشین‌هایی که از جلو پر می‌شوند و ماشین‌هایی که از بالا پر می‌شوند یکسان است.

چهار چرخه‌ای که هر ماشین لباسشویی انجام می‌دهد شامل پرکردن آب، شتسشو، خالی کردن آب، و چرخش است.

اگرچه این چهار عمل ساده بنظر می‌آیند، اما در میانه راه ممکن است مشکلاتی نیز بوجود بیاید که این پروسه را مختل کنند.

بعضی از این مشکلات به سادگی توسط خودتان قابل حل است. اما بعضی از آنها نیز بهتر است به دست تعمیرکار سپرده شوند.

پیش از هرچیز و شروع بررسی ماشین لباسشویی تاکید میکنیم که از قطع بودن برق آن مطمئن شوید.

همچنین ماشین‌هایی که از جلو پر می‌شوند، باید قبل از شروع کار کاملا خالی شده باشند؛ حال موارد زیر را بررسی کنید تا عیب دستگاه را پیدا کنید:

آیا ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود؟

اگر ماشین لباسشویی هیچ کاری انجام نمی‌دهد به عبارتی، هیچ عملکردی ندارد یا هیچ صدایی در هیچ یک از مراحل کارش تولید نمی‌کند، ممکن است در قسمت برق رسانی دچار مشکل شده باشد.

اما اگر هنگامی پیش از وارد شدن به مرحله بعدی شستشو، از کار ایستاد، احتمالا محافظ اضافه بارش فعال شده است.

در این حالت، تعدادی از لباس‌ها را خارج کرده و اجازه دهید محافظ خودش را ریستارت کند و سپس دوباره ماشین را روشن کنید.

در بعضی موارد شاید لازم باشد برای ریستارت کردن ماشین برق آن را قطع و دوباره وصل کنید.

آیا ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود؟

(عکس : آناتومی یک ماشین لباسشویی)

اگر مورد بالا نبود:

 1. مطمئن شوید ماشین به برق وصل بوده و روشن شده است. اگر لازم است، پریزی که ماشین را به آن وصل کرده‌اید چک کنید و مطمئن شوید دارای برق است. برای این کار می‌توانید از یک دستگاه دیگر، یک لامپ یا فازمتر استفاده کنید. همچنین از بسته بودن در ماشین اطمینان حاصل کنید.
 2. اگر پریز برق بدون برق است، مدار شکن یا فیوزی که به آن برق رسانی می‌کند را بررسی کنید.
 3. سیم برق را بررسی کنید. ماشین را از برق بکشید و سیم برقش را برای پارگی یا آسیب دیدگی دیگری بررسی کنید. اگر لازم بود آن را تعویض کنید.
 4. درب ماشین را باز کرده و سوییچ درب و همچنین قسمتی که سوییچ را به داخل فشار می‌دهد بررسی کنید. سوییچ را فشار داده و رها کنید. اگر یک صدای کلیک مانند ایجاد نمی‌شود، احتمالا خراب شده است. سوییچ را در بیاورید، تستش کنید و اگر لازم بود تعویضش کنید.
 5. اگر ماشین هنوز هم کار نمی‌کند، ممکن است کنترل‌های معیوب شده باشند، که در این مورد بهتر است آن را به یک تعمیر کار لوازم خانگی بسپارید.

آیا ماشین لباسشویی به درستی آبکشی و شستشو نمی‌کند؟

اگر اثرات مواد شتسشو بر روی لباس‌هایتان یا در خود ماشین باقی می‌ماند، ممکن است چندین دلیل مختلف داشته باشد.

در ابتدا مطمئن شوید که به درستی از ماشین استفاده می‌کنید، به عبارت دیگر، از پودر یا ماده پاک کننده کافی استفاده کنید و نه بیش از حد که برای اطلاع از مقدار کافی می‌توانید به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کنید.

در خاطر داشته باشید که مقدار بیش از حد ماده پاک کننده می‌تواند باعث شستشو و آب کشی نامناسب لباس‌ها شود زیرا دستگاه تنها برای تمیز کردن میزان مشخص شده آب مصرف میکند نه بیشتر!

حال اگر دلیل مشکل بوجود آمده این نبود، احتمالا آب شتسشو وارد مخزن نمی‌شود یا به خوبی تخلیه نمی‌شود که در این حالت موارد زیر را بررسی کنید:

 1. لوله‌های ورودی آب را بررسی کنید. لوله‌های آبی که به شلنگ‌های ماشین آب رسانی می‌کنند بررسی کنید و از باز بودنشان اطمینان حاصل کنید.
 2. مطمئن شوید شلنگ‌های ماشین پیچ نخورده و مشکلی ندارند.
 3. شلنگ تخلیه را بررسی کنید. شلنگ تخلیه آب را بررسی کنید و مطمئن شوید آب بصورت کامل تخلیه می‌شود. بسته بودن این شلنگ می‌تواند باعث برگشتن آب کثیف به داخل مخزن و باقی ماندن در آن شود. هنگامی که ماشین در حال کار است، دقت کنید که پس از هر شستشو و آبکشی آب بصورت کامل خالی می‌شود.
 4. از باز بودن شلنگ آب سرد اطمینان حاصل کنید. لوله متصل به شلنگ را ببندید، و سپس شلنگ را از ماشین جدا کنید و انتهای شلنگ را در یک سطل قرار داده و لوله را مجددا باز کنید، جریان آب باید بصورت قوی خارج شود. اگر این اتفاق نیفتاد، احتمال بسته بودن شلنگ مطح می‌شود، برای مطمئن شدن، شلنگ را از لوله جدا کنید و خارج از خانه به یک شیر آب متصل کنید، اگر در آنجا هم جریان آب مسدود بود، شلنگ را تمیز یا تعویض کنید.
 5. اگر هیچ کدام از موارد بالا موثر نبودند، از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

آیا ماشین لباسشویی نشتی دارد؟

نشتی آب در ماشین‌های لباسشویی معمولا از شلنگ‌ها یا اتصالات است.

مطمئن شوید آبی که بنظر آب نشتی می‌رسد، درواقع آب تخلیه از یک لوله ایستاده نیست.

خوب است برای جلوگیری از آسیبهای نشتی، که بدلیل پارگی شلنگ‌های آب بوجود می آید، حتما از شلنگ‌های استیل ضد زنگ شبکه‌ای و لوله‌های دارای دسته مخصوص برای بستن استفاده کنید.

نمونه اش را در عکس زیر می‌توانید مشاهده کنید و به کمک این موارد، شما به سادگی می‌توانید آب‌های سرد و گرم را بین روز‌های شستشو ببندید و یا باز کنید.

آیا ماشین لباسشویی نشتی دارد؟

لوله‌های دارای دسته در ماشین لباسشویی

 1. بست ها را در جایی که شلنگ‌ها به شیر فلکه و در انتهای دیگر به ماشین وصل شده‌اند را بررسی کنید، همچنین مطمئن شوید شلنگ‌ها دارای پارگی یا سوراخ یا مشکلات مشابه نباشند و از محکم بودن اتصالات اطمینان حاصل کنید و اگر لازم بود شلنگ‌ها را به کل تعویض کنید. قبل از جدا کردن شلنگ‌ها از قطع بودن آب مطمئن شوید و پس از قطع کردنشان، آنها را در یک سطل تخلیه کنید.
 2. احتمال مصرف بیش از حد مواد شوینده را بررسی کنید. برای این منظور، نصف لیوان سرکه سفید را در یک چهارم لیوان آب بریزید. سپس ماشین را در حالتی که ماده شوینده کمتر مصرف می‌کند قرار دهید.
 3. یاتاقان‌ها و مهر و موم‌ها را بررسی کنید. ماشین ممکن است یک واشر معیوب یا یاتاقانی داشته باشد که نیاز به تعویض دارد. که در این صورت با یک تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید.

همچنین استفاده از سینی‌های پلاستیکی مخصوص روی زمین می‌توانند شما را از خطرهای ناشی از بروز نشتی‌های کوچک محافظت کنند.

آیا ماشین لباسشویی مشکل پر کردن آب دارد؟

اگر هم آب سرد و هم آب گرم با فشار مناسب وارد ماشین می‌شوند، احتمالا آب در مرحله پر کردن آب از طریق سیفون کردن، پیش از زمان معین شدن تخلیه می‌شود. مطمئن شوید اتصال شلنگ تخلیه به لوله ایستاده حداقل ۳۴ اینچ بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است (در غیر اینصورت، مشکل را با یک لوله کش در میان بگذارید ).

همچنین وجود هوا بین شلنگ تخلیه و لوله ایستاده که از برگشت جریان جلوگیری می‌کند نیز می‌تواند سبب این مسئله باشد.

دلیل دیگری که ممکن است باعث پر نشدن آب شود، خراب بودن سوییچ سطح آب، تایمر یا انتخاب کننده دما است.

اگر ماشین شما بیش از حد پر می‌شود، ممکن است لوله ورودی آب یا سوییچ سطح آب معیوبی داشته باشد.

همچنین یک لوله ورودی آب خراب اغلب باعث نشت آب به درون طشت لباس‌ها می‌شود. با وجود یک سویچ معیوب، دستگاه نمیتواند سطح اب درون طشت را به درستی تشخیص دهد و به ماشین جهت بستن آب هشدار دهد، که منجر به پر شدن بیش از حد آب می‌شود.

آیا ماشین لباسشویی زیاد میلرزد؟

در اکثر موارد، یک ماشین لباسشویی بخاطر هم تراز قرار نگرفتن بر روی سطح زمین یا بخاطر نامتعادل بودن بار شستشو دچار لرزش می‌شود. در ادامه راهکار‌هایی برای حل این مشکل ارائه می‌دهیم:

ابتدا بار موجود در طشت دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید به یک گوشه مچاله نشده باشند، و اگر مسئله از این نبود تراز بودن ماشین لباسشویی با زمین را بررسی کنید.

آیا ماشین لباسشویی زیاد میلرزد؟

یک تراز را روی ماشین قرار داده و مطمئن شوید از جلو تا عقب و از چپ تا راست تراز است

همچنین از محکم بودن سطح زمین اطمینان حاصل کنید. زمینی که ماشین لباسشویی بر رویش قرار می‌گیرد، لازم است صاف، تراز و به اندازه‌ای مقاوم باشد تا بتواند ماشین پر شده از آب و سنگین را حین کار تحمل کند.

سپس موارد زیر را چک کنید:

 1. برق ماشین را قبل از انجام هر کاری قطع کنید.
 2. همتراز بودن پایه‌ها را بررسی کنید. زیر ماشین را نگاه کنید و مطمئن شوید تمام پایه‌ها بصورت کامل و محکم بر روی سطح زمین قرار گرفته‌اند. اگر یک یا هر دو پایه جلویی بصورت مناسب روی زمین قرار نگرفته‌اند، پیچشان را کمی باز کنید (خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید) تا حدی که بر روی زمین محکم شوند.
  نکته: پایه‌های جلو باید تا حد امکان کوتاه باشند – بصورت کامل بازشان نکنید. یک تراز بر روی ماشین قرار دهید و در صورت نیاز برای تراز کردن ماشین، پایه‌های جلویی را تنظیم کنید.
 3. مطمئن شوید پایه‌های جلویی دارای سرپوش‌های پلاستیکی و مهره‌های قفل شونده هستند تا محکم بمانند. در غیر اینصورت این قطعات را خریداری و نصب کنید.
  توجه: شما همچنین می‌توانید پد‌های ضد لغزش خریداری کرده و در زیر پایه‌ها قرار دهید – این پد‌ها بسیار موثر هستند.
 4. در صورت نیاز، ماشین لباسشویی را کمی به سمت جلو کج کنید. این عمل باعث می‌شود تا پایه‌های پشتی خودشان را تنظیم کنند. سپس دوباره تراز را بررسی کرده و پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. ماشین را به برق وصل کرده و در حالت خالی روشنش کنید.
 5. بگذارید تا مرحله چرخش پیش رود و به دنبال لغزش ماشین بگردید. در صورت از بین نرفتن لغزش، با یک تعمیر کار لوازم خانگی تماس بگیرید.

دقت داشته باشید که اگر احساس کردید ماشین لباسشویی شما دارای هزینه‌های زیادی می‌باشد و بیش از حد نیاز به تعمیر پیدا می‌کند سعی کنید برای خرید ماشین لباسشویی اقدام کنید تا هزینه یک ماشین لباسشویی نو را برای شما ایجاد نکند.

0/5 (0 Reviews)