[تعداد: 3   میانگین:  4.7/5]

تلویزیون

تلویزیون  از کلمات فرانسوی  به زبان فارسی ورود پیدا کرده ، واژه تلویزیون به دو بخش تله که به معنی دور و بخش دوم ویزیو که به معنی دید تشکیل شده است. با اینکه در بیشتر زبان ها  با کلمه تلویزیون که البته تلفظ های متفاوت دارد.

تلویزیون

 

اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

منبعی برای ارسال تصویر که می تواند یک دوربین ویدئویی حرفه ای  برای عکس برداری زنده یا ارسال فیلم باشد .

یک منبع صدا برای دریافت و پخش

یک فرستنده که یک یا چند سیگنال را با اطلاعات تصویر و صدا ارسال کند .

یک آنتن گیرنده  فرکانس برای تلویزیون که صدا و تصویر را دریافت و برای پخش بازیابی کند.

یک نمایشگر  که پس از بازیابی سیگنال ها تصاویر را نشان دهند .

یک وسیله صوتی که سیگنال های الکتریکی را به امواج صدا تبدیل می کند .

سیستم های کاربردی یک تلویزیون کنترل و انتخاب منابع مختلف تصویر باشد ارسال های سیگنال می تواند از طریق فرستنده های زمینی به وسیله کابل های فلزی یا نوری یا توسط ماهواره و فرکانس های رادیویی باشد.

ممکن است در موقعیت جغرافیایی مختلف برای دریافت تصویر با کیفیت بصورت پیوسته سیستم های دیجیتالی تعبیه شده باشد، این امر باعث کاهش پهنای باند مصرفی  همچنین حفط و امنیت اطلاعات ارسال شده جهت جلوگیری و دریافت توسط اشخاص دیگر می شود.

 

نمایشگر تلویزیون

 

نمایشگر تلویزیون

 

پیشرفت تکنولوژی باعث پدیدار شدن نمایشگر های ویدئویی که در تلویزیون قراردارد در مدل و انواع مختلفی شده است.

CRT  :

نمایشگرها ی قدیمی لامپ اشعه کاتدی تشکیل شده اند.

این نوع نمایشگرها از نوع قدیمی بوده و زیاد گران نیستند تکنولوژی ویرایش شده برای آن ها وجود دارد که بهترین تصویر را در حالت کلی فراهم می کند.

پانل فلت LCD  یا پلاسما :

نوع جدیدتری بعد از نمایشگرهای سی آر تی  نمایشگرهای پلاسما هستند که امروزه نیز در بازار رایج است . تلویزیون هایی که نمایشگر LCD  دارند از سیستم های کریستال  مایع ماتریکس فعال به ارمغان آورده است.

تلویزیون های LCD  به انداز ۱ اینچ ضخامت دارند و می توانید مانند یک تابلو بر روی دیوار نصب کنید بعضی از تلویزون های LCD  را می توانید بعنوان نمایشگر کامپیوتر نیز استفاده کنید.

هر یک از نمایشگر نقاط ضعف و مزایای مخصوص خود را دارند  نمایشگر های ال سی دی تخت زاویه دید محدودی دارند و گاها با محیط و زوایای خانه یا اتاق تناسب نداشته باشد صفحه های نور افکن عقبی در شرایط روشنایی کامل اتاق به خوبی عمل نکند  و به محل محلهای تاریک تری  برای نمایش بهتر نیازدارند.

پانل های LED در ساخت تلویزیون های با ابعاد بزرگ استفاده  می شود، نمایشگرهای ال ای دی باریک تر از ال سی دی هسنتد و مصرف برق کمتری نسب به سایر تلویزیون ها دارد اما از لحاظ کیفیت فرق چندانی با ال سی دی ندارد.

 

واژه های رایج در تلویزون ها

 

تفاوت کیفیت و امکانات در تصویر

 

وضوح تصویر مجموعه تعداد نقاط منفردی است که به عنوان پیکسل ها در روی صفحه مورد نظر شناخته می شود.

بعنوان مثال وضوح  ۸۰۰x۶۰۰ به آن معنی است که صفحه تلویزیون ۸۰۰ پیکسل در عرض ۶۰۰ پیکسل در طول یا عمودی است.

وضوح بالای مشخص شده وضوح بیشتر تصویر را نشان می دهد.

کنتراست یک معیار اندازه گیری برای میزان نقاط روشن و نقاط تاریک روی صفحه می باشد.

نسبت بالای کنتراست تصویر های بهتری ارائه می دهند.

روشنایی تصویر میزان لرزش و خرابی رنگ ها را اندازه گیری می کند.

فناوری‌های جدید که در مدل‌های تلویزیون ال جی، تلویزیون سامسونگ، تلویزیون شارپ و تلویزیون فیلیپس که در بخش فروشگاه قرارداده‌ایم کیفیت‌هایی با فناوری روز و بالا دارند.

فرکانس دریافت تلویزیون

باند های مختلف از بسامدهایی که تلویزون در آن ها کار می کنند بستگی به کشور محل استفاده دارد . سیگنالهای VHF  و UHF  در باند های I IIو V معمولا استفاده می شود .فرکانس های پایین تر پهنای باند مناسبی برای تلویزیون  ندارند .

معیار نسبت ها

معیار نسبت به اندازه  گیری های افقی و عمودی تصویر گفته می شود . بیشتر تلویزیون های قدیمی از اواسط دهه ۱۹۳۰ با همان معیار نسبت ۴:۳ که برای تطابق با معیار آکادمی در فیلم های سینمایی مورد استفاده قرار می گرفت .

این معیار به قدر کافی به شکل مربع بود که بطور راحت و آسانی در اطراف لامپ اشعه کاتدی نمایشگرهای CRT  که با فناوری آن زمان می توان ساخت تولید و تهیه می شود .

در دهه ۱۹۵۰ استودیوهای فیلم به سمت صفحه های عریض تمایل پیدا کردند و معیار نسبت هایی مانند سینما  تلاش کرد تا محصولات تولیدی خود را از برنامه های تلویزونی  دور نگهدارد .

تجهیزات جانبی تلویزیون

امروزه بسیاری از تجهیزات جانبی برای تلویزیون وجود دارد که شامل کنسولهای بازی‌های کامپیوتری و ویدئویی، ضبط ‌کننده ویدئو کاست، جعبه بالایی برای تلویزیون کابلی، تلویزیون ماهواره‌ای DVB و دستگاه‌های DVB-T، گیرنده تلویزیون دیجیتال، پخش‌کننده‌های DVD، یا ضبط‌ کننده ویدئوی دیجیتال (شامل ضبط ‌کننده‌های ویدئویی شخصی، PVRs) می‌باشند. بازار وسایل جانبی به رشد خود همگام با توسعه تکنولوژی جدید ادامه داده‌است.

پورت های تلویزون چه کاربردی دارند

مطمئناً در پشت تلویزیون ها تعدادی پورت با رنگ و اشکال مختلف دیده اید که گاهاً بعضی از آن ها مورد استفاده  قرا می گیرند و بعضی از آن ها مورد استفاده قرار نمی گیرند .

پورت  USB :

پورت یو اس بی یکی از رایج ترین پورت ها که بر روی اکثر تلویزیون ها می توانید مشاهده کنید  شرکت های سازنده از پورت های یو اس بی برای بروزرسانی و رفع نواقص نرم افزاری استفاده می کنند  که می توانند خرابی تلویزیون را بهتر و دقیق تر بررسی کنند .

تلویزیون های جدید که بزار موجود است به شما این امکان را می دهد تا از طریق پورت یو اس بی، هارد دیسک ، تلفن همراه ، فلش و اتصالاتی که با پورت یو اس بی متصل می شوند ارتباط گرفت.

پورت  toslink  و optical audio  :

کابل های toslink   بیشتر با مابل صوتی  معروف هستند و اطلاعات از طریق نور منتقل می شود . با این کابل می توانید یک صدای بی عیب و بدون افت کیفیت برخوردار نماید این کابل معمولا با کابل های HDMI  مورد استفاده قرار می گیرد تا در کنار کیفیت تصویر HD  صدای بسیار واضحی را به نمایش بگذارد .

پورت DVI و VGA   : این پورت برای انتقال تصویر از منابع دیگر به تلویزون استفاده می شود در اکثر تلویزیون ها بجای نام Vga  از نام اتصال کامپیوتر استفاده می کنند . که بیشتر کاربرد آن برای اتصال کیس کامپیوتر یا لب تاب به تلویزون است .

در کنار این کابل یک ورودی ۵/۳ میلی متری نیز وجود دارد که برای انتقال صدا  استفاده می شود .

پورت کامپوزیت Composite

دریافت سیگنال های صوتی و سیگنال های تصویری  از این پورت استفاده می شود  دوربین های فیلم برداری نیز با داشتن پورت های گوناگون از پورت کامپوزیت برای خروجی اطلاعات و تصاویر استفاده می کنند.

پورت کامپوننت  :

پورت کامپوننت  مانند کامپوزیت از کابل های RCA  استفاده می کند . اما تفاوت هایی دارند.

در اینجا شما سه ورودی تصویر و دو ورودی صدا دارید اگر برای سرگرمی و کنسول بازی از آن استفاده کردید  مطمئناً از کیفیت تصویر آن رضایت ندارید برای بهبود تصویر می توانید بجای استفاده از پورت کامپوننت از پورت کامپوزیت  برای  بهبود تصویر استفاده کنید .

علل سیاه شدن تصویر تلویزیون

 

سوختگی و مردگی پیکسل

اولین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سوختن پیکسل است بطوریکه شرکت هایی که سازنده تلویزیون هستند در طی سالهای اخیر از دستاوردهای جدیدی مثل QLED و SUHD برای تولید و طراحی تلویزیون اسفتاده کردند تا باعث شود که مقدار سوختگی پیکسل در تلویزیون کمتر شود.

اگر در صورت مشاهده این اشکال یعنی سوختگی پیکسل لازم است برای تعمیر دستگاه قطعه خراب شده عوض شود. با استفاده از تعمیرکاران متخصص و مرتبط با این کار که در مراکز تعمیرات تلویزیون حضور دارند می توانید مشکل خودتان را رفع نمایید.

خرابی پنل تلویزیون

علت دوم که امکان دارد باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون شود خراب شدن پنل دستگاه است وقتی که قسمت ماژور یا لیکوئید در پنل تلویزیون آسیب ببیند خراب می شود و این خود باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون و صفحه نمایش ال ای دی می شود. پنل تلویزیون دارای طول عمر کمی هستند و بعد از تمام شدن طول عمر باید تعویض شوند.

خرابی تلویزیون در اثر آبخوردگی

هر گاه به تلویزیون آب بخورد منجر به این می شود که فلت های پنل دچار آسیب شده و این اتصالات در بین پنل تلویزیون و فلت های پنل و برد آدرس مشترک بوده و در صورتی که اتصالات بین فلت و برد آدرس آسیب ببیند امکان تعمیر کردن بیشتر است ولی در صورت آسیب دیدن اتصالات بین فلت و پنل فلت که آسیب دیده حتما باید عوض شود.

در بعضی مورد ها اتصالی پین های فلت ها منجر به انتقال خرابی به برد تی کان تلویزیون می شود که در این مواقع برای تعمیر کردن تلویزیون اول باید قسمت فلت ها تعمیر شده و بعد برد تی کان را در صورت تعمیر شدن تعمیر کرده و اگر قابل تعمیر نبود تعویض شود.

خرابی بک لایت

اولین و مهم ترین دلیلی که امکان دارد منجر به سیاه شدن تصویر تلویزیون شود خراب بودن بک لایت هست وقتی که بک لایت تلویزیون ال ای دی به مشکل برخورد کند لکه های سیاه و تیره روی صفحه نمایشگر تلویزیون ایجاد می شود. هنگام رویدادن چنین اشکالی در دستگاه یعنی خراب شدن بک لایت باید هر چه زودتر برای تعمیر قطعه اقدام شود چون خرابی بک لایت باعث پخش شدن ولتاژ لامپ های خراب شده در بین لامپ های سالم می شود و در آخر خرابی زودهنگام تمام صفحه نمایش تلویزیون را بوجود می آورد از نشانه های خراب شدن بک لایت این است که صفحه تلویزیون خاموش و روشن می شود.